ستاره‌شناسان با ترکیب داده‌های طول‌موج‌های مختلف، تصویری خیره‌کننده از یک آتش‌بازی کیهانی در خوشه ستاره‌ای  G286.21+0.17 خلق کردند.
اخیرا ستاره ابط الجوزا یا آلفای صورت فلکی شکارچی (جبار) کاهش شدید درخشندگی را تجربه کرد. ستاره‌شناسان حدس می‌زنند که این کاهش غیرمنتظره در نتیجه لکه‌های بزرگ ستاره‌ای بوجود آمده باشد، نه گاز و گرد و غبار اطراف ستاره.
ستاره‌شناسان عظیم‌ترین سیاهچاله کیهان را کشف کردند.
سیارات فراخورشیدی نزدیک فرصت مناسبی برای مطالعه و جستجوی حیات در خارج از منظومه‌شمسی هستند.
ستاره‌شناسان با مطالعه اعماق کیهان، سیاهچاله‌ای از دوران ۷۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ را کشف کردند که ۱.۵ میلیارد برابر خورشید جرم دارد.
احتمالا چند ده تمدن‌‌های هوشمند شبیه به زمین در کهکشان راه‌شیری وجود دارد که در فاصله زیادی از هم قرار دارند.
ستاره‌شناسان به تازگی خبر کشف سیاره‌ای دیگر به دور ستاره پروکسیما قنطورس را اعلام کرده‌اند.
مشاهدات انجام شده توسط تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا (VLT) نشانه‌هایی از تولد یک سیستم ستاره‌ای را آشکار می‌کند.
این تصویر از سحابی خرچنگ در سال ۲۰۱۸ و با استفاده از ترکیب داده‌های رصدخانه اشعه ایکس چاندرا (آبی و سفید)‌، تلسکوپ فضایی هابل (بنفش) و تلسکوپ فضایی اسپیتزر (صورتی) بدست آمده است.
ناسا با انتشار تصویری از ابرمولکولی در کهکشان همسایه ما، سی‌امین سالگرد تلسکوپ فضایی هابل را جشن گرفت.
دانشمندان با تحلیل دوباره داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر، سیاره‌ای هم اندازه زمین را کشف کرده‌اند که در منطقه قابل سکونت ستاره خود قرار دارد.
این روز‌ها آسمان شب میزبان گردهمایی سیارات مشتری، مریخ و زحل در کنار ماه است. چهارشنبه ۲۷ فروردین مقارنه ماه و مشتری اتفاق می‌افتد.
یکی از سوالات مهم درباره جهان ‌اولیه چگونگی شکل‌گیری سیاهچاله‌های ابرپرجرم در ۸۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ است. این سیاهچاله‌ها در مرکز کهکشان‌ها قرار دارند و در طول زمان با جمع‌ کردن گازی که در اطرافشان وجود دارد، بزرگ‌تر شده‌اند.
ناسا برای مطالعه طوفان‌های خورشیدی و ذرات پرانرژی که از این ستاره به سمت سیارات منظومه‌شمسی می‌آید، ماموریت جدیدی را تعریف کرده است.
در شب‌های ۱۴، ۱۵ و ۱۶ فروردین سیاره زهره از مقابل خوشه پروین عبور می‌کند. زهره آخرین بار هشت سال پیش در کنار خوشه پروین بوده و هشت سال دیگر دوباره به این بخش آسمان می‌رسد.
۲۴ آوریل، سالگرد آغاز کار تلسکوپ فضایی هابل است. اما با توجه به شیوع ویروس کرونا، زمان جشن و نمایش تصویر ۳۰ امین سالگرد تغییر خواهد کرد.
در روز ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت) سیارکی به اندازه ۲ تا ۴ کیلومتر از کنار زمین عبور خواهد کرد. اما خوشبختانه این سیارک با زمین برخورد نمی‌کند.
عظیم‌ترین انفجار در جهان کشف شد. این انفجار در یک سیاهچاله که در خوشه‌ای کهکشانی به فاصله صدها میلیون سال نوری از ما قرار دارد اتفاق افتاده است.
امتیاز تصویر: ESA/Hubble & NASA
این یک پرنده، هواپیما یا فضاپیما نیست. این خطوط نورانی کوتاه در جو زمین شهاب‌ها هستند.