دوشنبه 20 آبان ماه یکی از مهم ترین رویدادهای نجومی سال اتفاق می‌افتد که در آن سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید عبور می‌کند و به گذر عطارد معروف است. رویدادی که تا ۱۳ سال دیگر تکرار نخواهد شد.
نپتون، هشتمین سیاره منظومه‌شمسی، رازهایی دارد که هنوز دانشمندان پاسخی برای آن نیافته‌اند. طوفان‌هایی قدرتمند و دمایی بیش از اورانوس.
امتیاز تصویر: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstadt
اگر خبر های پیرامون ورود دنباله دار 2L/Borisov را در هفته های گذشته در سایت ما دنبال کرده باشید، می‌دانید که فاصله این دنباله دار از ما، روز به روز در حال کم شدن است. این دنباله دار دومین جسم وارد شده به منظومه شمسی بعد از "اوما اوما" است که در سال 2017، از فضای بین ستاره‌ای وارد منظومه شمسی شده بود.
ستاره‌شناسان موفق به آشکارسازی تشعشعات یک سیستم سیاهچاله شدند.
پس از آزمایش موفقیت آمیز پرینتر سه بعدی برای چاپ گوشت در ایستگاه فضایی بین المللی، چشم انداز آماده سازی یک وعده شام با گوشت کبابی برای فضانوردان، کمی به واقعیت نزدیکتر شده است.
برنده سوییسی جایزه فیزیک نوبل، میشل مایور (Michel Mayor) می‌گوید: "انسان هرگز به سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی ،مهاجرت نخواهد کرد، چرا که این سفر بسیار طولانی خواهد شد."
نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به همکاری مشترک یک کیهان‌شناس و دو اخترشناس برای «کمک به درک ما از تکامل جهان و جایگاه زمین در کیهان» اختصاص یافت.
ستاره‌شناسان با کمک آرایه ALMA تصویر واضحی از دیسک دو ستاره جوان ثبت کرده‌اند که گرد و غبار را به دور خود جمع می‌کنند.
امتیاز تصویر: ​ESA/Hubble & NASA, A. Adamo
هفته گذشته سه فضانورد جدید به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) رفتند.
اندازه‌گیری‌های جدید هابل از سرعت انبساط جهان نشان می‌دهد که جهان با سرعتی متفاوت از آنچه می‌دانستیم منبسط می‌شود!
مشتری، غول گازی منظومه‌شمسی، قمری یخی با اقیانوسی از آب مایع دارد. قمر اروپا که احتمالا یکی از مکان‌ها مستعد حیات در منظومه‌شمسی است، به زودی توسط ماموریت اروپا کلیپر (Europa Clipper) مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. در ۱۹ آگوست ۲۰۱۹ (۲۸ مرداد) ناسا اعلام کرد که بین سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۵ فضاپیمای اروپا کلیپر به فضا پرتاب خواهد شد و به این ترتیب مراحل ساخت و آزمایش فضاپیما آغاز می‌شود.
اتحادیه بین‌ المللی اخترشناسی تایید کرد جرمی که با نام C/2019 Q4 (بوریسف) شناخته می‌شود، از جایی فراتر از منظومه‌شمسی آمده است.
شبیه سازی جدید از یک سیاهچاله چگونگی انحنای فضا-زمان بر اثر گرانش عظیم آن را نشان می‌دهد.
محققان اخیرا دریافتند که امکان گردش سیارات سیاهچاله‌های ابر پرجرم نیز وجود دارد.
سنگین‌ترین ستاره کیهان کشف شد. این ستاره تنها 15 مایل (23 کیلومتر) قطر و جرمی بیش از دو برابر خورشید دارد.
بزرگترین آتش‌فشان آیو، قمر سیاره مشتری، در آستانه فورانی عظیم است.
رصد جدید ابر ماژلانی بزرگ به ستاره‌شناسان کمک می‌کند تا تکامل گروه‌های ستاره‌ای در این کهکشان را بهتر درک کنند.