صورت فلکی جبار یا شکارچی (اوریون) یکی از قابل تشخیص ترین الگوها را در آسمان شب دارد. اگر اخیرا به آن نگاهی کرده باشید و این فکر از ذهن تان گذشته باشد که چیزی تغییر کرده، اشتباه نکرده‌اید. ستاره ابطالجوزا که در شانه راست شکارچی قرار دارد به کم نورترین حالت خود در یک قرن گذشته رسیده است.
اگر خبرهای سایت ما را در ماه‌های گذشته دنبال کرده باشید، احتمالا در جریان مشکلی که برای ماه‌نشین هندی ویکرام به وجود آمد، قرار دارید.
اخترشناسان CSIRO (سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسو) و دانشگاه کرتین (Curtin) از تپ‌اختر‌ها (ستاره های نوترونی که به سرعت به دور خود می‌چرخند) برای تحقیق در مورد میدان مغناطیسی کهکشان راه‌شیری استفاده کرده‌اند.
امتیاز تصویر: ESA/Hubble & NASA, K. Larson et al
داده‌های عکس: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS پردازش تصویر: AliAbbasiPov
طوفان‌های گرد و غبار در مریخ متداول هستند. ولی تقریبا در هر یک دهه، اتفاقی غیر قابل پیشبینی رخ می‌دهد. این اتفاق باعث می‌شود که تمام سیاره در گرد و غبار پوشیده شود.
این شب‌ها، پس از غروب خورشید، ماه و سه سیاره دیگر در آسمان می‌درخشند.
دوشنبه 20 آبان ماه یکی از مهم ترین رویدادهای نجومی سال اتفاق می‌افتد که در آن سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید عبور می‌کند و به گذر عطارد معروف است. رویدادی که تا ۱۳ سال دیگر تکرار نخواهد شد.
نپتون، هشتمین سیاره منظومه‌شمسی، رازهایی دارد که هنوز دانشمندان پاسخی برای آن نیافته‌اند. طوفان‌هایی قدرتمند و دمایی بیش از اورانوس.
امتیاز تصویر: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstadt
اگر خبر های پیرامون ورود دنباله دار 2L/Borisov را در هفته های گذشته در سایت ما دنبال کرده باشید، می‌دانید که فاصله این دنباله دار از ما، روز به روز در حال کم شدن است. این دنباله دار دومین جسم وارد شده به منظومه شمسی بعد از "اوما اوما" است که در سال 2017، از فضای بین ستاره‌ای وارد منظومه شمسی شده بود.
ستاره‌شناسان موفق به آشکارسازی تشعشعات یک سیستم سیاهچاله شدند.
پس از آزمایش موفقیت آمیز پرینتر سه بعدی برای چاپ گوشت در ایستگاه فضایی بین المللی، چشم انداز آماده سازی یک وعده شام با گوشت کبابی برای فضانوردان، کمی به واقعیت نزدیکتر شده است.
برنده سوییسی جایزه فیزیک نوبل، میشل مایور (Michel Mayor) می‌گوید: "انسان هرگز به سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی ،مهاجرت نخواهد کرد، چرا که این سفر بسیار طولانی خواهد شد."
نوبل فیزیک ۲۰۱۹ به همکاری مشترک یک کیهان‌شناس و دو اخترشناس برای «کمک به درک ما از تکامل جهان و جایگاه زمین در کیهان» اختصاص یافت.
ستاره‌شناسان با کمک آرایه ALMA تصویر واضحی از دیسک دو ستاره جوان ثبت کرده‌اند که گرد و غبار را به دور خود جمع می‌کنند.
امتیاز تصویر: ​ESA/Hubble & NASA, A. Adamo
هفته گذشته سه فضانورد جدید به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) رفتند.
اندازه‌گیری‌های جدید هابل از سرعت انبساط جهان نشان می‌دهد که جهان با سرعتی متفاوت از آنچه می‌دانستیم منبسط می‌شود!
مشتری، غول گازی منظومه‌شمسی، قمری یخی با اقیانوسی از آب مایع دارد. قمر اروپا که احتمالا یکی از مکان‌ها مستعد حیات در منظومه‌شمسی است، به زودی توسط ماموریت اروپا کلیپر (Europa Clipper) مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. در ۱۹ آگوست ۲۰۱۹ (۲۸ مرداد) ناسا اعلام کرد که بین سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۵ فضاپیمای اروپا کلیپر به فضا پرتاب خواهد شد و به این ترتیب مراحل ساخت و آزمایش فضاپیما آغاز می‌شود.