سنگین‌ترین ستاره کیهان کشف شد. این ستاره تنها 15 مایل (23 کیلومتر) قطر و جرمی بیش از دو برابر خورشید دارد.
بزرگترین آتش‌فشان آیو، قمر سیاره مشتری، در آستانه فورانی عظیم است.
رصد جدید ابر ماژلانی بزرگ به ستاره‌شناسان کمک می‌کند تا تکامل گروه‌های ستاره‌ای در این کهکشان را بهتر درک کنند.
ستاره شناسان برای دومین بار ورود جسمی میان‌ستاره‌ای به منظومه شمسی را رصد کردند.
امتیاز تصویر: ESA/Hubble & NASA
برای اولین بار تلسکوپ فضایی هابل موفق به کشف بخار آب در یک سیاره فراخورشیدی شد.
بار دیگر فرود بر روی ماه طبق برنامه پیش نرفت.
سازمان فضایی اروپا اعلام کرد که در تاریخ 2 سپتامبر مجبور شده است تا یکی از ماهواره های مرتبط با علوم زمین را به علت احتمال برخورد با ماهواره استارلینک SpaceX جابجا کند.
بیایید نگاهی داشته باشیم به خواهر کوچک زمین، زهره، یک سیاره جهنمی.
در ۲۵ آگوست ۲۰۰۳، ناسا تلسکوپ فضایی اسپیتزر را به فضا فرستاد. از آن زمان تا به حال این رصدخانه فضایی با رصد در طول موج مادون قرمز، تصویر متفاوتی از کیهان به ما نشان داده است.
تا امروز به لطف وجود ماهواره‌هایی همچون کپلر و اسپیتزر، سیاره‌های فراخورشیدی بسیاری حول ستاره‌های کهکشان ما کشف شده است. ولی حالا ستاره‌شناسان شواهدی از وجود یک قمر فراخورشیدی را پیدا کرده‌اند.
سحابی سیاره‌‌ای NGC 5307 در فاصله ۱۰۵۵۱ سال نوری از ما و در صورت فلکی قنطورس قرار دارد.
تا آنجا که ما می‌دانیم،زمین تنها جایی است که در آن حیات وجود دارد. اما با وجود میلیاردها ستاره در کیهان، احتمالا زمین بهترین مکان برای زندگی نیست.
ستاره شناسان در مشاهدات اخیری که از ابرسیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری داشتند پدیده ای را مشاهده کردند که تاکنون سابقه نداشته است:درخشش ۷۵ برابری ابرسیاهچاله و خروج میزان بسیار زیادی تشعشعات مادون قرمز از آن.این پژوهشگران هنوز توضیحی برای این پدیده مطرح نکردند.
در این تصویر از تلسکوپ فضایی هابل، نمایی تیره و تار کیهانی دیده می‌شود. این جرم در ابتدا ستاره‌شناسان را گیج کرده بود و به همین علت به عنوان دو جرم به نام‌های NGC 2371 و NGC 2372 طبقه‌بندی شده اند که به نام 2371/2 نیز شناخته می‌شوند.
صبح روز پنجشنبه (به وقت تهران) سیارکی با سرعت ۸۸۵۰۰ کیلومتر بر ساعت از فاصله ۷۲۵۰۰ کیلومتری زمین عبور کرد. این فاصله‌‌ی نسبتا امن، کمتر از فاصله زمین تا ماه (به طور متوسط ۳۸۴ هزار کیلومتر) است.
در این سیستم دو ستاره‌ای، دو کوتوله سفید هر هفت دقیقه یک بار به دور یکدیگر می‌گردند و احتمالا منبع قوی امواج گرانشی هستند.
در تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۶۹، برای اولین بار انسان روی ماه قدم گذاشت. امروز پنجاهمین سالگرد فرود بر ماه است.
دانشمندان دانشگاه گلاسکو برای اولین بار موفق به ثبت تصویری از شکلی از درهمتنیدگی کوانتومی شدند که «درهمتنیدگی بِل» (Bell entanglement) نام دارد.