مهم گذر عطارد ، آشنایی با این پدیده و رصد آن

دوشنبه 20 آبان ماه یکی از مهم ترین رویدادهای نجومی سال اتفاق می‌افتد که در آن سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید عبور می‌کند و به گذر عطارد معروف است. رویدادی که تا ۱۳ سال دیگر تکرار نخواهد شد.

گذر پدیده ای است که تنها برای سیارات داخلی اتفاق می افتد و درآن سیاره عطارد یا زهره از مقابل خورشید عبور می‌کنند. گذر عطارد پدیده نسبتا نادری است و به طور متوسط در هر قرن 13 بار و تنها در ماه‌های اردیبهشت و آبان رخ می‌دهد. زیرا در این ماه‌ها مدار عطارد در بیشترین کشیدگی خود قرار دارد.

شاید از خود بپرسید چرا هر بار که سیارات داخلی بین زمین و خورشید قرار می گیرند گذر اتفاق نمی‌افتد؟ برای جواب این سوال باید مدار این دو سیاره را مطالعه کرد. مدار سیارات عطارد و زهره با زمین بر هم منطبق نیستند و همچنین تفاوت طول سال زمین با سیاره عطارد باعث می شود فقط در نقاط تلاقی مدارشان این پدیده رخ دهد.

در 20 آبان ماه سیاره عطارد از مقابل خورشید گذر می‌کند و از خاورمیانه تا مرکز اقیانوس آرام قابل مشاهده است. گذر از ساعت 16:05 به وقت تهران شروع می شود البته تنها تماس اول و دوم آن در ایران دیده می شود و در زمان تماس های سوم و چهارم خورشید غروب کرده است. همچنین این پدیده در استان های شرقی کشور تقریبا دیده نمی شود و هرچه به مناطق غربی ایران برویم مدت زمان بیشتری از گذر را می توانیم ببینیم و در آمریکا جنوبی.غرب آفریقا و قسمت های شرقی آمریکا شمالی این گذر به طور کامل قابل مشاهده است.

تماس اول عطارد و خورشید به وقت تهران ساعت ۱۶:۰۵:۰۵ خواهد بود و تماس دوم آن (زمانی که همه قرص عطارد روی سطح خورشید قرار می‌گیرد) ساعت ۱۶:۰۶:۴۶ اتفاق می‌افتد. روز دوشنبه خورشید در ساعت ۱۷ در افق تهران غروب می‌کند و بنابراین تنها ۵۱ دقیقه از گذر قابل مشاهده است. برای رصد حداکثر زمان، به مکانی با افق غربی باز نیاز دارید. در شهر‌های غربی ایران مدت بیشتری از این گذر را می‌توان دید.

چگونگی رصد گذر عطارد

متاسفانه گذر عطارد بر خلاف گذر زهره با عینک های خورشیدی و چشم غیر مسلح دیده نمی شود و برای رصد آن باید از ابزار های نجومی(تلسکوپ و دوربین دوچشمی)استفاده کرد . لطفا تحت هیچ شرایطی از ابزار های بدون فیلترِ مناسب خورشید، استفاده نکنید. زیرا عدم استفاده از فیلتر باعث آسیب های جدی و حتی نابینایی می‌شود. در ضمن حتما از فیلتر هایی که در جلو دهانه تلسکوپ نصب می شود استفاده کنید، نه از فیلتر های چشمی.

اگر فیلتر خورشیدی ندارید، می توانید تلسکوپ را تقریبا رو به خورشید قرار دهید (به هیچ عنوان برای پیدا کردن خورشید در مرکز میدان دید از جوینده تلسکوپ استفاده نکنید) و بدون نگاه کردن درون چشمی، انعکاس نور خورشید را روی یک صفحه سفید بیاندازید و با استفاده از فوکوسر تلسکوپ تصویر را واضح کنید. البته توجه داشته باشید که این روش میتواند به قسمت های داخلی تلسکوپ آسیب برساند.

و در آخر اگر هیچ کدام از این روش ها برای شما میسر نیست میتوانید در برنامه های رصد عمومی گروه ها و انجمن های نجوم در شهر های مختلف کشور شرکت کنید یا به صورت زنده در اینترنت آن را ببینید.

Eclipsewise.com

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده