تصویر جدید جیمزوب از ساعت شنی کیهانی و تولد یک ستاره

  • زمان : ۱۴۰۱/۸/۲۷،‏ ۲۳:۰۰
  • نمایش : ۴۴ دفعه
  • موضوع : اخبار سایت
تلسکوپ فضایی جیمزوب در تصویر جدید خود تولد ستاره‌ای به نام L1527 را در میان یک ابرملکولی شبیه به ساعت شنی نشان می‌دهد.

پیش ستاره L1527 تنها ۱۰۰ هزار سال سن دارد و دوربین‌ فروسرخ نزدیک جیمزوب یا NIRCam جزییات بی سابقه‌ای را از چگونگی تولد این ستاره را نشان می‌دهد که در نور مرئی قابل مشاهده نیست. با بررسی این تصویر دانشمندان می‌توانند پی ببرند که منظومه‌شمسی خودمان در نخستین روزهای پیدایش به چه صورت بوده است.

همچنین خط باریکی در وسط ساعت شنی دیده می‌شود که در واقع دیسک پیش‌سیاره‌ای است و از گاز و گرد غبار چرخان به دور پیش ‌ستاره تشکیل شده است. این ستاره بالا و پایین خود را روشن می‌کند و به این ترتیب به نظر ابر‌های اطراف آن شکلی شبیه به ساعت شنی دارند. به گفته ناسا در ابرهای آبی و نارنجی این سحابی حفره‌هایی دیده می‌شود که بر اثر پرتاب مواد از پیش‌ ستاره و برخورد آن با مواد اطراف ایجاد شده است.


برای مشاهده تصویر با اندازه بزرگ کلیک کنید

مناطق آبی لایه‌های نازک‌تر غبار و مناطق نارنجی، نشان‌دهنده غبار ضخیم‌تری هستند.  هرچه لایه‌ی گرد و غبار ضخیم‌تر باشد، نور آبی کمتری امکان فرار دارد و بدین ترتیب حفره‌های نارنجی ایجاد می‌شوند. موج‌های شوک و جریان‌های آشفته‌ی ایجاد شده طی روند تشکیل ستاره، مانع از تشکیل ستاره‌های جدید می‌شوند و در غیر این صورت، در سراسر سحابی شاهد شکل‌گیری ستارگان بودیم. اما اکنون ستاره‌ی اولیه بر فضا مسلط شده است و بسیاری از مواد اطراف را به سوی خود جذب می‌کند.

پیش ستاره L1527 برای بزرگ شدن هنوز زمان زیادی در پیش دارد و ناسا آن را به‌عنوان «توده گاز کوچک، داغ و پف کرده» با ۲۰ تا ۴۰ درصد جرم خورشید توصیف کرده که در حال حاضر ناپایدار است.

پیش ستاره در مسیر خود برای تبدیل‌شدن به یک ستاره کامل گاز و غبار اطراف خود را جمع آوری می‌کند. با افزایش جرم و فشرده شدن بیشتر، دما و فشار هسته نیز افزایش میابد و در‌نهایت به آستانه شروع همجوشی هسته‌ای می‌رسد و یک ستاره جدید متولد می‌شود.

پیش‌تر تلسکوپ فضایی جیمزوب تصاویری از سحابی شاه تخته، سحابی حلقه جنوبی، سحابی رتیل و سحابی ستون‌های آفرینش نیز منتشر کرده بود و دوربین NIRCam نمایی حیرت‌انگیز از این مناطق ستاره‌زایی به ما نشان می‌دهد.

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده