نزدیک‌ترین سیاهچاله به زمین کشف شد

  • زمان : ۱۴۰۱/۸/۱۷،‏ ۱۷:۰۴
  • نمایش : ۵۹ دفعه
  • موضوع : اخبار سایت
ستاره‌شناسان نزدیک‌ترین سیاهچاله شناخته شده به زمین را در یک سیستم دوتایی کشف کردند.

این سیاهچاله که Gaia BH1 نام گرفته است در فاصله ۱۶۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی مارافسای قرار دارد و جرم آن ۹/۶۲ برابر جرم خورشید ماست. همچنین به دور این سیاهچاله ستاره‌ای خورشید مانند، در همان فاصله زمین از خورشید، می‌چرخد. 

سیاهچاله Gaia BH1 نسبت به سیاهچاله نزدیک قبلی (در صورت فلکی تکشاخ) ۳ برابر به ما نزدیک‌تر است. Gaia BH1 به اندازه‌ای به ما نزدیک است که دانشمندان مرکز نجوم NOIRLab آن را در «حیاط خلوت کیهانی» ما می‌دانند. این سیاهچاله یک سیاهچاله ستاره‌ای به شمار می‌رود که از مرگ ستاره‌ای بسیار بزرگ‌تر از خورشید بوجود آمده ‌است. دانشمندان انتظار دارند در کهکشان راه‌شیری ۱۰۰ میلیون سیاهچاله‌ ستاره‌ای وجود داشته باشد اما نمی‌دانند چه تعداد در از آن‌ها در سیستم دوتایی قرار دارند.

رصدخانه فضایی گایا در حال فهرست‌بندی ستاره‌های کهکشان راه‌شیری است. در زمان این جستجو دانشمندان ستاره‌ای بسیار شبیه به خورشید را مشاهده کردند که تکان‌های مشخصی داشت. این موضوع نشانه چرخش ستاره به دور جرم دیگری بود که قابل مشاهده نیست؛ یک سیاهچاله. دانشمندان برای تایید این کشف از تلسکوپ جمنای استفاده کردند و سیاهچاله مخفی شده در تاریکی کیهان را یافتند.

پیش‌تر نظریه‌هایی درباره کشف ستاره‌ای شبیه به خورشید که به دور سیاهچاله می‌گردد مطرح شده بود. اما همه آن‌ها رد شده بودند تا اینکه بالاخره این سیستم جالب کشف شد. رصد سیاهچاله‌های خفته بسیار سخت است، زیرا هیچ فورانی از آن‌ها دیده نمی‌شود. اما حرکت چنین ستاره‌ای می‌تواند به کشف سیاهچاله کمک کند.

سیاهچاله Gaia BH1 و ستاره‌‌اش یک سیستم دوتایی را می‌سازند، اما نحوه شکل‌گیری این سیستم متفاوت هنوز ناشناخته است.

منبع: sci.news

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده