هفته جهانی نجوم ۱۴۰۱

گروه کافه آسترو (موسسه اندیشه پژوهان) گروه برگزیده هفته نجوم

هفته جهانی نجوم سال ۱۴۰۱ از تاریخ ۱۲ تا ۱۸ اردیبشهت ماه توسط انجمن نجوم ایران برگزار شد.

طی این هفته گروه‌های نجومی برنامه‌های ترویجی متنوعی را برگزار کردند. موسسه اندیشه پژوهان (گروه نجومی کافه‌آسترو) نیز با برنامه‌های متنوعی را به صورت آنلاین و حضوری برگزار کرد. همچنین روز سه‌شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱ در مراسم اختتامیه هفته نجوم، موسسه اندیشه پژوهان (گروه نجومی کافه‌آسترو) به عنوان یکی از گروه‌های برگزیده کشور در برگزار برنامه هفته جهانی نجوم از طرف انجمن نجوم ایران انتخاب شد.

هفته جهانی نجوم ۱۴۰۱

در نتایج کلی تیم‌های برگزیده هفته نجوم 1401 از میان 57 تیم به شرح زیر بودند:

 • شرکت خصوصی ستاره هور آذین (آسمان سرای سها)
 • موسسه اندیشه پژوهان (گروه نجومی کافه‌آسترو)
 • پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهدای غزه و کانون فرهنگی تربیتی شهید رشیدیان، اداره‌ی آموزش و پرورش دیواندره
 • پژوهشسرای دانش آموزی شهرستان ایرانشهر

طبق برنامه ریزی انجام شده در انجمن نجوم ایران هفته نجوم در ایران با شعار نجوم و توسعه پایدار برگزار گردید و نامگذاری روزها به شرح زیر بود:

 • دوشنبه ۱۲ اردیبهشت: نجوم و توسعه آموزش و ترویج علم (مقارن با گرامیداشت روز معلم)
 • سه شنبه ۱۳ اردیبهشت: نجوم و توسعه کارآفرینی
 • چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت: نجوم و توسعه گردشگری
 • پنچ شنبه ۱۵ اردیبهشت: نجوم و توسعه آسمان تاریک
 • جمعه ۱۶ اردیبهشت:‌ نجوم و توسعه آسمان بدون مرز (مقارن با روز نجوم در ایران)
 • شنبه ۱۷ اردیبهشت: نجوم و توسعه‌ علم و فناوری
 • یکشنبه ۱۸ اردیبهشت: نجوم و توسعه پایداد

در ادامه خلاصه‌ای از برنامه‌های گروه نجومی کافه‌آسترو در هفته جهانی نجوم را مطالعه خواهید کرد:

۱۲ اردیبهشت: نجوم و توسعه آموزش

 به مناسب همزمانی اولین روز هفته نجوم و روز معلم، در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام، آپارات و یوتیوب ویدئویی با موضوع «نجوم و توسعه آموزش» منتشر شد. در این ویدئو خانم دکتر معصومه فرهوش با بیست سال سابقه تدریس در مدرسه، دانشگاه و مراکز آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش، رئیس گروه برنامه ریزی و ارزشیابی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره اهمیت آموزش عمومی علم نجوم، برنامه ریزی درسی در سطح مدرسه و ... صحبت کردند. 


ویدیو نجوم و توسعه آموزش

۱۵ اردیبهشت: لایو اینستاگرامی با موضوع منجم آماتور کیست؟

موسسه اندیشه پژوهان با همکاری انجمن ستاره‌شناسی آسمان آبادان لایو اینستاگرامی با موضوع «چطور منجم شویم؟ منجم آماتور کیست؟» را برگزار کرد. در این لایو که به میزبانی صفحه اینستاگرام cafeastro برگزار شد چگونگی شروع مسیر یادگیری نجوم و منابع و کلاس‌های آموزشی نجومی معرفی شدند. همچنین درباره تعریف منجم آماتور و حرفه‌ای گفتگویی صورت گرفت و از پروژه‌هایی که منجمان آماتور می‌توانند انجام دهند سخن گفته شد.


ویدیو لایو اینستاگرامی با موضوع چطور منجم شویم؟

۱۶ اریبهشت: سمینار حضوری در گنبدمینا؛ محل برگزاری برنامه روز جهانی نجوم در تهران

در برنامه روز نجوم که در محل گنبد مینا برگزار شد، یک سخنرانی با موضوع «کیهان‌شناسی: از بیگ‌بنگ تا مرگ گرمایی» توسط مائده فرهوش ارائه شد. در این سخنرانی ۱۵ دقیقه‌ای مراحل جهان اولیه از ابتدا تا تابش زمینه کیهان‌ شرح داده شد. سپس یکی از تئوری‌های پایان کیهان مورد بررسی قرار گرفت.

۱۶ اردیبهشت: وبینار آنلاین نجوم برای کودکان

یکی از برنامه‌های موسسه اندیشه پژوهان در روز و هفته نجوم برگزاری وبینار رایگان برای گروه سنی کودکان (۶ تا ۱۲ سال) بود. در این وبینار سرکار خانم سیده صدیقه نوری به آموزش و تدریس مفاهیم نجومی به کودکان پرداختند. در پایان نیز تصاویری از رصد ماه به نمایش گذاشته شد.

۱۷ اردیبهشت: لایو اینستاگرامی با موضوع تحصیل دانشگاهی در رشته نجوم

موسسه اندیشه پژوهان با همکاری موسسه رایان لایو اینستاگرامی با موضوع «تحصیل دانشگاهی در رشته نجوم و کیهان‌شناسی» را برگزار کرد. در این لایو از لیسانس فیزیک و گرایش‌های این رشته صحبت شد و سپس گرایش‌های نجوم، اخترفیزیک کیهان‌شناسی و گرانش معرفی شدند. سپس پروژه‌های دانشگاهی نجوم و کیهان‌شناسی بررسی شد.


ویدیو لایو اینستاگرامی با موضوع تحصیل دانشگاهی در رشته نجوم

۲۱ اردیبهشت: کارگاه نجوم و رصد در مدرسه استثنایی سروش
کارگاه آموزش نجوم و رصد خورشید در روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت از سال ۹ الی ۱۲ در مدرسه استثنایی سروش (اول متوسطه پیش حرفه‌ای) برگزار شد. برنامه در دو بخش کارگاه تئوری و رصد خورشید با تلسکوپ دابسونی ۱۰ اینچ اجرا شد و در بخش رصدی به منظور فراهم ساختن امکان رصد برای دانش‌آموزان (با ناتوانی جسمی و حرکتی و چند مسئولیتی) از لپ‌تاپ و دوربین استفاده شد. تعدادی از اولیا و کادر مدرسه نیز برای همراهی در این کارگاه حاضر بودند.

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده