ماموریت آرتمیس ۱ باز هم به دلیل طوفان عقب افتاد!

  • زمان : ۱۴۰۱/۸/۲۱،‏ ۱۳:۰۶
  • نمایش : ۴۷ دفعه
  • موضوع : اخبار سایت
ماموریت آرتمیس ۱ در صورت مساعد بودن آب و هوا روز ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) انجام می‌شود.

پیش‌تر اعلام شده بود که با رفع مشکلات موتور موشک SLS، ماموریت آرتمیس ۱ در تاریخ ۱۴ نوامبر انجام می‌شود. بنابراین موشک SLS در تاریخ ۴ نوامبر (۱۳ آبان) از ساختمان مونتاژ به سکوی پرتاب کندی برگردانده شد. در مقاله ماموریت آرتمیس ۱ می‌توانید درباره این موشک و مراحل ماموریت بخوانید.

با وجود اینکه ناسا اعلام کرده بود آمادگی کامل برای آغاز این ماموریت را دارد، اما با توجه به طوفان استوایی نیکول، زمان پرتاب موشک بار دیگر به تعویق افتاد. ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ناسا به نظارت بر طوفان استوایی نیکول ادامه می‌دهد و به همین دلیل تصمیم گرفته است که پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ را به روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر به تعویق بیاندازد تا در انتظار بهبود شرایط، بازگشت کارگران به محل کار و تکمیل عملیات آزمایشی پس از طوفان باشد.»

ناسا در حال حاضر منتظر یک پنجره دو ساعته برای پرتاب آرتمیس ۱ است که در تاریخ چهارشنبه ۱۶ نوامبر از ساعت ۰۱:۰۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۹:۳۴ به وقت ایران) باز می‌شود. در صورت موفقیت آمیز بودن این پرتاب، کپسول بدون سرنشین اوریون به مدار ماه فرستاده می‌شود و به زمین بازمی‌گردد. همچنین چند ماهواره کیوب‌ست نیز همراه با موشک SLS هستند.

یکی از مسائل مهم برای ناسا زمان انقضای تقویت‌ کننده‌های موشک SLS است. در حالی که تاریخ پرتاب موشک SLS به دلیل اشکالات متعدد و طوفان‌ها همچنان با تعویق روبه‌رو می‌شود، تاریخ انقضای تقویت کننده‌های سوخت جامد آن نیز به سرعت در حال نزدیک شدن است. بنابراین اگر ماموریت آرتمیس ۱ تا اواسط ماه دسامبر به فضا پرتاب نشود، ناسا باید این تقویت کننده‌ها را تجزیه و تحلیل کند تا ببیند آیا آن‌ها هنوز قابل پرتاب هستند یا خیر.

در هر صورت پرتاب ماموریت آرتمیس ۱ اولین ماموریت برنامه آرتمیس خواهد بود که در نهایت شاهد بازگشت انسان به ماه در نزدیکی قطب جنوبی ماه در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ با هدف نهایی ایجاد یک پایگاه دائمی در ماه خواهد بود.

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده