ماموریت آرتمیس ۱ بالاخره ۲۳ آبان آغاز می‌شود؟ + ایفوگرافی ماموریت

  • زمان : ۱۴۰۱/۸/۱۴،‏ ۲۰:۳۰
  • نمایش : ۴۲ دفعه
  • موضوع : اخبار سایت
موشک SLS روز ۴ نوامبر دوباره به سکوی برگردانده شد تا برای پرتاب در روز ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) آماده شود. به این ترتیب ماموریت آرتمیس ۱ بالاخره آغاز خواهد شد.

آخرین آپدیت از ماموریت آرتمیس ۱: ماموری آرتمیس ۱ باز هم به دلیل طوفان عقب افتاد!

در روز ۲۹ آگوست ۲۰۲۲ موشک SLS به همراه کپسول اوریون آماده پرتاب فضا بود تا ماموریت آرتمیس ۱ و پروژه بازگشت انسان به ماه آغاز شود. اما به علت اشکال در یکی از موتورها و نشت سوخت ماموریت به تعویق افتد. پس از آن نیز ناسا موفق نشد این پرتاب را برای پنجره‌های پرواز بعدی برنامه‌ریزی کند و در نتیجه با توجه به طوفان و نیاز به تعمیرات، موشک SLS در تاریخ ۲۷ سپتامبر از سکوی پرتاب کندی به ساختمان مونتاژ برگردانده شد.

حالا پس از گذشت سه ماه، مجموعه‌ مأموریت آرتمیس ۱ متشکل از موشک «سامانه‌ پرتاب فضایی» (SLS) و کپسول «اوریون» (Orion) در روز ۴ نوامبر (۱۳ آبان) ساعت ۱۲:۰۱ بامداد منطقه‌ زمانی شرقی (۰۷:۳۱ به وقت تهران) بار دیگراز ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه (VAB) در مرکز فضایی کندی (KSC) به سکوی پرتاب ۳۹B منتقل شد. به این ترتیب ناسا اعلام کرده است این پرتاب در روز ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) انجام خواهد شد.

به گفته معاون توسعه سیستم‌های اکتشافی ناسا، جیم فری (Jim Free) ناسا از انجام این پرتاب اطمینان دارد و به همین دلیل موشک از ساختمان مونتاژ به سکوی پرتاب منتقل شده.

ماموریت آرتمیس ۱ اولین گام برای بازگشت به ماه است و طی این ماموریت کپسول اوریون با موشک SLS از زمین به مدار ماه خواهد رفت و بعد از چرخش در مدار ماه، دوباره به زمین باز می‌گردد. همچنین در ماموریت آرتمیس ۱ دَه ماهواره کیوب‌ست نیز که در مدار استقرار خواهند یافت. در ادامه اینفوگرافی ماموریت آرتمیس ۱ و مراحل این ماموریت ۲۶ تا ۴۶ روزه را مشاهده می‌کنید.

ماموریت آرتمیس ۱
برای مشاهده اینفوگرافی با اندازه بزرگ کلیک کنید

موشک SLS سنگین‌ترین راکتی خواهد بود که به فضا پرتاب می‌شود. همچنین کپسول اوریون به دورترین مسافتی که یک کپسول فضانوردی طی کرده خواهد رفت و رکورد طولانی‌ترین حضور یک کپسول در فضا بدون اتصال به فضاپیما را خواهد شکست.

برای مطالعه بیشتر به مقاله «پنجاهمین سالگرد فرود بر ماه، آپولو ۱۱» مراجعه کنید.

منبع: Space.com

 

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده