مهم آرتمیس ۱ به فضا پرتاب شد!

  • زمان : ۱۴۰۱/۸/۲۵،‏ ۱۱:۰۰
  • نمایش : ۳۲۹ دفعه
  • موضوع : اخبار سایت

به سوی ماه و فراتر از آن

ماموریت آرتمیس ۱ همراه با موشک SLS و کپسول اوریون روز ۱۶ نوامبر ساعت ۱:۴۷ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۰:۱۸ به وقت ایران) به فضا پرتاب شد.

با وجود تغییر چند باره زمان پرتاب در دو ماه گذشته، موشک SLS بالاخره با رفع اشکالات موتور از پایگاه فضایی کندی ناسا در کیپ کاناورال، فلوریدا به فضا پرتاب شد. همچنین مشکلات آب و هوایی و طوفان استوایی بارها زمان پرتاب موشک را به تعویق انداخت و پرتاب امروز (۱۶ نوامبر) نیز با ۴۴ دقیقه تاخیر نسبت به زمان اولیه که اعلام شده بود، انجام گرفت. مقاله «ماموریت آرتمیس ۱ باز هم به دلیل طوفان عقب افتاد!» را بخوانید.

 

در ادامه ویدیو این پرتاب تاریخی را می‌بینید. این پرتاب شروع ماموریت آرتمیس برای بازگشت به ماه، ساخت پایگاه فضایی دائمی در ماه و سپس سفر به مریخ خواهد بود.

ماموریت آرتمیس ۱ اولین گام برای بازگشت به ماه است و طی این ماموریت کپسول اوریون با موشک SLS از زمین به مدار ماه خواهد رفت و بعد از چرخش در مدار ماه، دوباره به زمین باز می‌گردد. همچنین در ماموریت آرتمیس ۱ دَه ماهواره کیوب‌ست نیز که در مدار استقرار خواهند یافت. در ادامه اینفوگرافی ماموریت آرتمیس ۱ و مراحل این ماموریت ۲۶ روزه را مشاهده می‌کنید.


برای مشاهده اینفوگرافی با اندازه بزرگ کلیک کنید

آرتمیس۱، نخستین ماموریت در برنامه آرتمیس ناسا برای بازگشت به ماه است. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، آرتمیس۲، فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ به مدار ماه خواهد برد و آرتمیس۳ در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶، اولین زن و اولین فرد رنگین پوست را در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود خواهد آورد.

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده