ستاره شناسان طغیان قرمز سیاه چاله را مشاهده کردند

  • زمان : ۱۳۹۴/۱۲/۲۹،‏ ۱۹:۱۶
  • نمایش : ۱٬۴۰۰ دفعه
  • موضوع : اخبار سایت
سیاه چاله " VS404 Cygni" ، زمانی که مواد ستاره ای را که در مجاورتش بود را بیرون کشید و بلعید، برای حدود دو هفته دستخوش تابش شدیدی شد.


تابش های شدید نور قرمز که البته برای کسری از ثانیه دوام دارند، در یکی از درخشان ترین فوران های سیاه چاله در سال های اخیر مشاهده شده اند.
در ژوئن 2015، سیاه چاله " V404 Cygni" ، زمانی که مواد ستاره ای را که در مجاورتش بود را بیرون کشید و بلعید، برای حدود دو هفته دستخوش تابش شدیدی شد.

V404 Cygni که نزدیک 7800 سال نوری با زمین فاصله دارد، اولین سیاه چاله ای بود که به طور مشخص در کهکشان ما شناخته شده است و وقتی به صورت فعال در حال بلعیدن مواد است می تواند بسیار درخشان ظاهر شود.

در مطالعه ی جدیدی یک تیم بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی دانشگاه سوث امپتون گزارش دادند که سیاه چاله هنگامی که موادی را به بیرون پرتاب می کند که نتوانسته ببلعد، نورهای قرمز خیره کننده ای را که تنها برای کسری از ثانیه باقی می ماند، منتشر می کند .

منجمان رنگ قرمز را با پرتاب های سریع موادی که از نزدیک سیاه چاله پرتاب شده اند مرتبط دانسته اند. این مشاهدات دیدگاه جدیدی را در مورد نحوه ی این پرتاب ها و شدت اثر سیاه چاله ثابت می کند.

سرپرست این مطالعات، پشاک گاندی از گروه نجوم دانشگاه سوث امپتون بیان کرد:" سرعت خیلی بالا به ما می گوید که محدوده ی نور قرمز منتشر شده باید بسیار فشرده باشد. با کنار هم چیدن این سرنخ ها درباره ی رنگ، سرعت و توان این تشعشعات ، ما نتیجه می گیریم که این نور از منشا فوران سیاه چاله منتشر شده است. منبع این تابش ها هنوز مجهول است اگرچه میدان های قوی مغناطیسی گزینه های خوبی برای ایفای این نقش هستند!

ازاین گذشته این تشعشعات قرمز قوی ترین تشعشعات در پیک آشفته ی بلعیدن سیاه چاله شناخته شده اند. ما فکر می کنیم که سیاه چاله به وسیله ی ستاره ی هم مدارش سریعا تامین نیرو می شوند، با خارج کردن مقداری مواد با فوران سریع عکس العمل شدیدی نشان می دهد. مدت زمان این تشعشعات میتوانند به فوران ها و عدم فوران ها مرتبط باشند، این اطلاعات برای اولین بار با جزییات دیده شده اند.

به دلیل طبیعت غیر قابل پیش بینی و کم بودن درخشش ناشی از طغیان سیاه چاله، منجمان زمان کمی برای عکس العمل دارند. به طور مثال V404 Cygni آخرین بار در 1989 فوران کرد. V404 Cygni در ژوئن 2015 فوق العاده درخشان شد و برای منجمان فرصتی عالی به دست داد. در حقیقت این یکی از درخشان ترین طغیان های سال های اخیر سیاه چاله بود. اما اکثر طغیان ها بیشتر تیره هستند و مطالعه بر روی آن ها را سخت می کنند.

هر تشعشع شدیدا، معادل توان خروجی حدود1000 خورشید بود. و بعضی از تشعشعات کم تر از40/1 ام ثانیه ( تقریبا 10 بار سریع تر از مدت یک چشم به هم زدن معمولی) بود. چنین مشاهداتی نیازمند تکنولوژی جدید است، بنابراین ستاره شناسان دوربین با سرعت عکس برداری بالای UL TRACAM را روی تلسکوپ ویلیام هرشل در لا پالمای جزایر قناری نصب کردند.

ویک دیلون از دانشگاه شفیلد و از سازندگانUL TRACAM بیان کرد:" UL TRACAM در عملکرد در سرعت بالا و گرفتن فیلم با تعداد بالای فریم از هدف های نجومی همزمان در سه رنگ بی نظیر است. این به ما اجازه می دهد که رنگ قرمز را از این تشعشعات نور V404 Cygni مشخص کنیم.

گاندی نتیجه گرفت: واقعه ی2015 به شدت ستاره شناسان را بر انگیخت که تلاش هایشان را در سرتاسر جهان همسو کنند تا طغیان های آینده را مشاهده کنند. زمان های کوتاه آن ها و تابش های قوی در طول تمامی طیف الکترومغناطیسی نیازمند ارتباطات نزدیک، اشتراک گذاری اطلاعات و تلاش های گروهی در میان منجمان است. این مشاهدات می توانند یک چالش واقعی، به خصوص در زمان تلاش همزمان مشاهده گران از تلسکوپ های زمینی و ماهواره های فضایی باشد.

این تحقیقات یک همکاری بین دانشگاه های سوث امپتون، شفیلد و وارویک، با یکدیگر و همکاران بین المللی در اروپا، آمریکا، هند و امارات بود.

مترجم: فاطمه شریعتی
منبع:‌Astronomy.com

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده