افسانه صورت فلکی ذات الکریسی، آندرومدا و قیفاووس

  • زمان : ۱۳۹۴/۶/۱۸ ه‍.ش.،‏ ۱۳:۳۳
  • نمایش : ۲٬۷۸۴ دفعه
  • موضوع : صور فلکی
شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که به تماشای آسمان علاقه مند هستید.در آسمان فصل پاییز زیبا ترین صورت فلکی ها را می توانید رصد کنید. صورت فلکی ذات الکرسی یکی از این صور فلکی است. از این صورت فلکی می توان به آندرومدا، قیفاووس رسید. ذات الکرسی یا تخت‌نشین، مادر آندرومدا، طبق افسانه‌ها بر روی تختی نشسته‌است که چندان راحت نیست! و پادشاه اتیوپی پدر آندرومدا، قیفاووس است.

یکی از زیباترین افسانه های ستارگان آسمان به طور حتم افسانه ذات الکرسی (کاسیوپیا) و امراة المسلسله (آندرومدا) است. " کفوس " (kepheus) پادشاه اتیوپی و همسر خودپسندش " کاسیوپیا " ، دختر بسیار زیبایی به نام " آندرومدا " داشتند . روزی ملکه خدایان را از خود رنجاند و آنها را آزرده خاطر کرد ، به این ترتیب که ادعا کرد ، دخترش زیباتر از " نرایدین " (nereiden) دختر " نرویس " (nereus) خداوند دریاها است .

آنها نزد " پوزیدون " حکمران دریاها ، که ما امروزه اغلب او را " نپتون " (neptun) می نامیم ، شکایت وادعای خود را مطرح کردند . پوزایدون از این امر بسیار خشمگین شد و هیولای دریایی ترسناکی را به اتیوپی فرستاد ، که امروزه به شکل صورت فلکی نهنگ در آسمان قرار دارد . این هیولای وحشتناک از دهانش آتش می بارید تمام آن سرزمین را ویران کرد . مردم که از این امر مایوس و ناامید شده بودند بالاخره به پادشاه خود روی کردند . " کفوس " از غیبگویان راه چاره خواست و آنها راه حل وحشتناکی را به او گفتند . او دریافت که هیولای بی رحم تنها در صورتی از سرزمین او دست خواهد برداشت که او یگانه دخترش " آندرومدا " را به هیولا تحویل دهد . شاه ابتدا این کار را به تاخیر انداخت ، ولی هیولای دریایی هر روز خشمگین تر می شد و سرزمین او را بدتر ویران می کرد . بالاخره شاه دستور داد شاهزاده خانم را در غل و زنجیر کنند و بر صخره ای در دریا محکم ببندند .

هیولای دریایی به زودی پدیدار شد و می خواست " آندرومدا " را در چنبره بگیرد ، ولی درست در همان لحظه " برساوش" (برساوش پسر زئوس ) پهلوان ، که او نیز به شکل صورت فلکی در آسمان قرار دارد ، از راه رسید. برساوش ، شاهزاده خانم را که بعدها همسر او شد ، نجات داد.
 

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده