جیمزوب جزییات کهکشان کوتوله WLM را آشکار کرد

  • زمان : ۱۴۰۱/۸/۳۰،‏ ۱۵:۱۱
  • نمایش : ۲۸ دفعه
  • موضوع : اخبار سایت

زیر آسمان شب در یک کهکشان کوتوله منزوی و نزدیک

تلسکوپ فضایی جیمزوب با دوربین‌ فروسرخ خود به کهکشان کوتوله‌ای در نزدیکی کهکشان راه‌شیری چشم دوخته و جزییات خیره کننده‌ای از آن را ثبت کرده است.

کهکشان کوتوله‌ WLM یا وولف-لوندمارک-ملوت که نامش را از سه ستاره‌شناس کاشف آن گرفته است، در فاصله‌ی ۳ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. این کهکشان به اندازه‌ی کافی نزدیک است تا تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) بتواند ستاره‌های آن را تفکیک و در عین حال مجموعه‌ عظیمی از ستاره‌ها را به صورت هم‌زمان بررسی کند.

این کهکشان کوتوله که در صورت فلکی قیطوس (نهنگ) قرار دارد، یکی از دورافتاده‌ترین اعضای گروه کهکشان محلی است که کهکشان راه شیری هم عضوی از آن است. در واقع این کهکشان منزوی با کهکشان‌های دیگر این خوشه برهمکنش ندارد و به این ترتیب این کهکشان گزینه خوبی برای بررسی تکامل ستاره‌ها در کهکشان‌های کوچک‌تر است.

همچنین کهکشان کوتوله WLM عناصر سنگین‌تر از هیدروژن و هلیوم ندارد؛ عناصری مانند کربن، اکسیژن، سیلیکون و آهن که در هسته‌ی ستارگان نسل اول تشکیل و با انفجار ابرنواختری در کیهان پراکنده شدند. این کهکشان در طول تاریخ خود، تولد ستارگان را هم تجربه کرده است و موج انفجارها به مرور عناصر سنگین را به بیرون رانده است. این فرآیند تحت عنوان «بادهای کهکشانی» شناخته می‌شود و در کهکشان‌های کوچک و کم‌جرم دیده شده است.

حالا جیمزوب واضح‌ترین تصویر را از کهکشان کوتوله WLM ثبت کرده که در آن می‌توان ستاره‌های کهکشان را به خوبی تشخیص داد. پیش‌تر دوربین آرایه فروسرخ (IAC) در تلسکوپ فضایی اسپیتزر هم این کهکشان را رصد کرده بود اما در مقایسه با جیمز وب، وضوح بسیار کم‌تری داشت. همچنین در تصویر جیمزوب می‌توان تعداد بی‌شماری از ستاره‌ها را با رنگ‌ها، اندازه‌ها، دماها و سن‌های مختلف دید که در مراحل متفاوتی از تکامل خود قرار دارند. به علاوه نکته جالب دیگر درباره این تصویر ستاره‌های پیش زمینه (از کهکشان راه‌شیری) و کهکشان‌های دوردست پس‌زمینه هستند که به خوبی دیده می‌شوند.

کهکشان کوتوله WLM
کهکشان کوتوله‌ی WLM از دید اسپیتزر (سمت چپ) و از دید جیمزوب (سمت راست)

این تصویر در راستای برنامه ERS 1334 برای مطالعه‌ تاریخچه‌ی شکل‌گیری ستاره‌ها در کهکشان‌ها ثبت شده است. در این برنامه پژوهشگران با کمک ابزارهای «دوربین فروسرخ نزدیک» (NIRCam) و «طیف‌نگار بدون شکاف تصویربرداری فروسرخ نزدیک» (NIRISS) تلسکوپ فضای جیمز وب، از سه سیستم ستاره‌ای مجزا در فاصله‌ی یک مگاپارسک (حدود ۳.۲۶ میلیون سال نوری) از زمین تصویربرداری عمیق چند باندی  می‌کنند. کهکشان کوتوله WLM یکی از این سیستم‌ها است و دیگر موارد خوشه کروی M92 و کهکشان کوتوله بسیار کم‌نور Draco II هستند.

تلسکوپ فضایی جیمزوب طی چند ماه گذشته تصاویر بی‌نظیری از کهکشان‌ها و سحابی‌ها ثبت کرده است؛ برای نمونه می‌توان به کهکشان چرخ گاری اشاره کرد. باید انتظار کشف‌های شگفت انگیز بسیاری را تا پایان عمر ۱۰ ساله پیش‌بینی شده این تلسکوپ داشته باشیم.

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده