متن توبه نامه گالیله

  • زمان : ۱۴۰۱/۷/۲۸،‏ ۱۹:۴۸
  • خوانده شده : ۶۰۴ بار
اما همچنان زمین به دور خود و به دور خودشید می‌چرخد.

در تاریخ ۲۲ ژوئن ۱۶۳۳، گالیلئو گالیئی (گالیله)، با روپوش سفید ویژه‌‌‌‌‌‌ی توبه‌‌‌‌‌‌کاران، به تالار بزرگ می‌‌‌‌‌‌نروا (Minerva) در روم وارد می‌‌‌‌‌‌شود. او به دستور قاطع و مؤکد پاپ اروین هشتم، در برابر دادگاه احضار شده است. او از شش ماه پیش در رم، زندانی شده است. مقام‌‌‌‌‌‌های انگیزاسیون به گالیله القاء می‌‌‌‌‌‌کنند که عقاید خود را انکار کند. گالیله در آن‌‌‌‌‌‌جا ایستاده است، در برابر دادگاه تفتیش عقاید، زانو زده است، معذب، رنگ‌‌‌‌‌‌پریده و خاموش؛ به توبه‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌ای خوفناک گوش فرا می‌‌‌‌‌‌دهد. بیان‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌ای که به ظاهر باید خودش نوشته باشد؛ اما در واقع، برای نخستین بار از متن آن آگاه می‌‌‌‌‌‌شود، چرا که دیگری آن را به نگارش درآورده است:

«من گالیله در هفتادمین سال زندگی در مقابل حضرات شما به زانو در آمده ام در حالی که کتاب مقدس را در پیش رو دارم و با دست های خود آن را لمس میکنم توبه میکنم و ادعای خالی از حقیقت حرکت زمین را انکار می نمایم و آن را منفور و مطرود می دانم.»

هرچند در این متن از قول  گالیله، باور او درباره حرکت زمین رد می‌شود، اما این موضوع تغییری در چرخش زمین به دور خود و به دور خورشید ایجاد نکرد و زمین «همچنان می‌چرخد».

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

همه نظرها (۰)

هیچ کس هنوز نظری ارسال نکرده